Výroba nábytku na mieru
Dnes sú ľudia stále častejšie nútení riešiť cenu dreva, pretože od nej závisí výroba nábytku.
Kvalitné drevené materiály, ako je buk, dub, orech, eben, či mahagón, sú pre väčšinu užívateľov a zákazníkov v podstate nedostupné hlavne kvôli cene. Taktiež situácia v našom drevárskom priemysle nie je ružová. Preto sa do popredia dostávajú niektoré síce menej známe, avšak veľmi zaujímavé a tiež podstatne lacnejšie dreviny exotického pôvodu.
Exotické dreviny sú také, s ktorými sa v našich klimatických podmienkach nestretneme. Napriek tomu ich spoznávame čoraz viac a častejšie. Využitie exotických drevín v nábytkárstve už dnes nie je výnimkou. Výroba nábytku z exotických drevín sa naozaj oplatí. Pritom tieto dreviny spĺňajú kvalitatívne všetky požiadavky na dobré drevo. Ich pôvod môže byť z oblastí trópov, subtrópov, ale aj chladných severských krajín. Medzi najznámejšie exotické dreviny patrí
bambus svetlý, ktorý pochádza z Ázie.
Jeho výskyt je však v súčasnosti značný aj v Amerike a v niektorých oblastiach Afriky. Toto drevo je tvrdšie ako drevo duba červeného a poslúži na stavbu a výrobu v podstate čohokoľvek, od latiek na stavbu plota, až po celé zložité stavby.
Doussie je veľmi odolné drevo, vhodné na výrobu nábytku. Svojou kvalitou je porovnateľné s teakovým drevom. Má svetlú, slamovú farbu. Výrazne sa odlišuje od svetlohnedého jadrového dreva s nádychom červenohnedého mahagónového odtieňa.
Iroko je stredne ťažké dekoratívne drevo, ktoré sa podobne ako doussie veľmi podobá teakovému drevu. Pre jeho vlastnosti je vhodné predovšetkým ako stavebné drevo pre vonkajšie použitie.
Teakové drevo sa vyznačuje vysokou odolnosťou a stabilitou. Nepodlieha ani plesniam ani hubám. Preto sa používa najmä pri výrobe nábytku i podláh. Kempas je exotická drevina veľmi podobná teakovému drevu.
Jatoba je tvrdá a extrémne odolná drevina vhodná predovšetkým pre výrobu parkiet a fasád.
Hevea je svetlé tropické drevo, ktoré sa svojim vzhľadom a vlastnosťami podobá dubu. Túto drevinu skôr poznáme pod názvom kaučukovník. Dostala sa k nám až z ďalekej Malajzie. Aj preto sa jej u nás hovorí Malajský dub, ktorému je veľmi podobná svojimi vlastnosťami. Drevo je svetlohnedej farby a dá sa veľmi dobre spracovať. Rovnako dobre je možné vykonávať jeho jednoduchú impregnáciu vďaka štruktúre letokruhov. Strom dorastá do výšky okolo 30 metrov a šírka kmeňa môže byť aj pol metra. Stolári ho oceňujú pre mnoho dobrých vlastností, ktoré nie sú zanedbateľné pri výrobe nábytku. Hevea je drevina až dvakrát lacnejšia ako dubové drevo. Dobre sa opracováva a má výborné vlastnosti pre lepenie. Jej malé objemové zosychanie zaručuje značnú rozmerovú stálosť a stabilitu. Toto drevo je tvrdé, preto vydrží aj veľké záťaže. Dobre sa tónuje, morí, farbí a lakuje. A čo je veľmi dôležité - je odolné voči hubám, baktériám a plesniam. Okrem využitia pri výrobe nábytku (postele, stoly, stoličky, bary, ...), pre svoju tvrdosť nájde svoje využitie aj ako stavebné drevo (stavebné rezivo). Vďaka svojim vlastnostiam sa však dá použiť iba v interiéri. Ideálne sa hodí pre výstavbu interiérového dreveného schodiska, zábradlia a výrobu interiérových i vonkajších dverí a okien. Svoje využitie nájde aj v kuchyni. Používa sa na výrobu kuchynských dosiek a doplnkov, ako sú lopáre - dosky na krájanie, dosky na cesto, koreničky, misky a varešky.
Na Slovensku výroba nábytku z týchto drevín je za prijateľnú cenu. Zodpovedá kvalite a naviac má exotický nádych. Práve toto prispieva k tomu, aby sa naši zákazníci v interiéroch cítili pohodlne a príjemne. A to je cieľom všetkých výrobných firiem.
Anketa
Aký nábytok uprednostňujete ?
Celkový počet hlasov: 18