Dvere na mieru

 

Keď chcete vstúpiť do bytu alebo domu, či už do nášho alebo cudzieho, musíte prejsť dverami.  

 

 

Dvere sú to, čo si všimnete ako prvé. Skôr, než vidíte zariadenie a interiér bytu a domu, pozeráte sa na dvere. Ak na niekoho čakáte, obzeráte si ich. Neplnia však len estetickú funkciu, ale aj ochrannú. Bez dverí by sa vám mohol hocikto dostať do bytu. Deti a domáce zvieratá by z neho mohli len tak vyjsť a mohlo by sa im niečo stať. Ak bývate v rodinnom dome, chránia vás tiež pred vonkajšími vplyvmi. Vďaka nim ste chránení pred vetrom, dažďom i snehom. Tiež zabraňujú výmene energie medzi vonkajším a vnútorným prostredím, teda nielenže ste vďaka nim chránení pred počasím, ale taktiež znemožňujú únik tepla do vonkajšieho prostredia. Preto šetria energiu, ktorú spotrebujete na vyhriatie, prípadne v lete ochladenie prostredia, v ktorom žijete. A to sú dôvody, pre ktoré je veľmi dôležité mať správne dvere, čiže inými slovami dvere na mieru. Vyhotovenie dvier na mieru môžete využiť najmä vtedy, ak si žiadate atypický tvar, rozmer alebo štýl dvier.

 

 

Ak máte radi kruhové tvary a oblúky, obyčajné, klasické a bežné dvere vám nebudú vyhovovať. Po ich zasadení by ste mali buď nad nimi voľný priestor, dieru, čo by nevyzeralo dobre a nebolo by to ani praktické, alebo by ste museli dorábať a vsadiť nad ne nejakú výplň, čo by vás stálo námahu a peniaze. A to je ešte ten lepší prípad. V horšom prípade by dvere boli priveľké a nezmestili by sa do priestoru na to určeného. A keďže z praktického hľadiska orezávanie dverí nie je ten najlepší nápad, museli by ste ich vymeniť alebo kúpiť nové. Čo by mohlo byť opäť prácne a nákladné. A v takomto prípade je vhodné dať si vyrobiť dvere na mieru. Pri vyrábaní dvier na mieru si môžete byť istý, že výrobca zohľadní vaše konkrétne potreby a požiadavky, že dvere budú presne pasovať na vyhradené miesto, že sa nebudú zasekávať a určite budú doliehať. Nielenže budú plniť praktickú funkciu, ale tiež estetický dojem bude vynikajúci. Pri dverách zhotovených na mieru totiž nerozhodujete len o ich veľkosti, ale tiež o materiáli, z ktorého budú vyrobené, alebo farbe. Teda budete s určitosťou vedieť, že sa budú hodiť do vášho domu. Toto je vhodné aj vtedy, ak síce máte typické rozmery dverí, ale dom ste si zariadili v istom štýle, napríklad máte radi svetlo a tak je väčšinou sklenený. Do takého domu sa nehodia drevené dvere, ale lepšie budú určite pasovať sklenené. Ak ste si dali na výstavbe domu záležať, určite by bola škoda pokaziť celkový dojem dverami. Taktiež ak máte dom, ktorý je starší, napríklad chalupu, a vy nechcete zničiť originálny výzor domu, no staré dvere sú zničené, zasekávajú sa alebo nedoliehajú, môžete si dať vyrobiť dvere na mieru, ktoré budú funkčné a budú ladiť so starodávnym výzorom a materiálom domu. Použitie dverí na mieru je praktické aj vtedy, ak máte dom na nerovnom teréne alebo steny nie sú úplne rovnobežné, teda strop je oproti terénu krivý. To sa stáva najmä v starých domoch alebo amatérsky vybudovaných či opravovaných domoch, kedy si výstavbu nevzali do rúk odborníci. Vtedy sa vám na prvý pohľad môže zdať, že nepotrebujete dvere, ktoré sú vyrobené na mieru, pretože rozmery medzery na vsadenie dvier a tiež požadovaný materiál sú približne rovnaké ako dvere štandardných rozmerov, ale pri vsadení zistíte, že buď sa dvere nedajú zavrieť, lebo na jednej strane presahujú, alebo naopak nie sú na jednej strane dostatočne dlhé a preto cez ne prefukuje a neplnia už svoj prvotný účel. Ak teda máte rôzne rozmery protiľahlých strán, určite by ste nemali podceňovať správny výber a vyhotovenie dverí.

 

 

To isté platí, ak priľahlé strany nezovierajú pravý uhol, teda rozmery sú síce v poriadku, ale po vsadení aj tak zistíte, že dvere nepasujú, lebo sú nakrivo, teda na jednej strane presahujú miesto na ich vsadenie a na opačnej zas k nemu nedoliehajú a vzniká tam medzera. Nemusí však vždy len ísť o vchodové dvere. Môžete chcieť atypické dvere ako vchod do vašej izby, skleníka, záhrady, no tiež na skriňu. Hlavne ak máte skriňu vsadenú do steny, teda je bez dverí a viac-menej ide len o usporiadané police alebo chcete zakryť takto dverami výklenok vnútri domu, vtedy sú tiež vhodnou alternatívou oproti štandardným dverám dvere na mieru. Rovnako ak nechcete klasické, otváracie dvere, lebo vám to priestor nedovoľuje, napríklad hneď pri skrini máte posteľ alebo iný nábytok, môžete si dať vyrobiť posuvné dvere na mieru. Šetria miesto, sú moderné a navyše aj veľmi elegantné.