Vstavané skrine

 

Vstavané skrine. Máte problémy s uskladnením oblečenia a všetkých vecí vo vašej domácnosti? Žiadny byt alebo dom sa nezaobíde bez  úložných priestorov. Vstavané skrine sú v súčasnom období obľúbeným riešením. Využívajú sa predovšetkým v bytoch, kde účelne riešia problémy s nedostatkom miesta na skladovanie rôznych vecí. V rodinných domoch býva priestoru spravidla dostatok,  ale vstavané skrine si nájdu  uplatnenie aj tam. Pri novostavbách sa so stavanými skriňami  ráta už pri ich projektovaní. Nábytok vyrobený na mieru  je jedným  z riešení ako účelne zariadiť rôzne atypické priestory, ako sú podkrovné izby, priestory pod schodmi, miestnosti so šikmými, či oblými stenami. Podkrovná, či rohová skriňa ponúka skutočne veľký úložný priestor. Klasická vstavaná skriňa sa skladá z častí, ktoré spolu tvoria funkčný, účelový a estetický celok. Vnútorné vybavenie vstavanej skrine tvorí  policový systém, vešanie, zásuvky. Vstavané skrine majú  dvere s posuvným systémom. Posuvný systém vytvárajú vodiace koľaje, v ktorých sa pohybujú ložiskové mechaniky upevnené na rám dverí.  Ten je funkčne súčasťou posuvného systému.

 

 

Dvere sa skladajú z výplne, buď z jedného plošného materiálu, prípadne z kombinácie viacerých materiálov. Vybrať si môžete zo širokej škály materiálov, farieb a výplní dverí – od klasického dreveného dekóru po moderné farebné sklá. Dvere sú  osadené  do rámu.  Rôzne doplnky do skrine zvyšujú jej komfort používania. Vnútro vstavanej skrine býva členený  na jednotlivé časti podľa účelu použitia a vecí, ktoré tam plánujete uskladniť. Vertikálne časti vnútorného policového systému, nazývané tiež stojky rozdeľujú priestor skrine na jednotlivé časti. Toto členenie  zodpovedá  prevažne členeniu dverí. Teda odsunutím jedných dverí sprístupnite jedno vnútorné oddelenie rovnakej šírky ako sú dvere. Oddelenia sa ďalej delia horizontálnymi policami, ktoré sú rozmiestnené pod sebou v rôznych vzdialenostiach podľa toho, čo tam chcete mať uskladnené. V prípade oblečenia sa v stavaných skriniach okrem políc zvyčajne využívajú vešiakové tyče na zavesenie šiat na ramienkach, oblekov a kostýmov. Tu sa rozlišuje tzv. krátke vešanie (na košele, blúzky, saká, sukne, nohavice) a dlhé vešanie (kabáty, dlhé šaty). Ich veľkosť a dĺžka samozrejme závisí od osobitných zvykov užívateľa. Na uloženie bielizne, či drobnejších kúskov oblečenia sú vhodné zásuvky. Na výber máte  niekoľko druhov  výsuvných mechaník aj prevedení čielok, podľa vášho želania  a vašej náročnosti. Znamená to, že budete mať vo veciach systém a vždy budete vedieť, kde ich nájsť.

 

 

Praktické vnútorné vybavenie vstavaných skríň je  doplnené osvetlením.  A práve v tomto sú vstavané skrine a úložné priestory na mieru významným pomocníkom. Kvalitné vstavané skrine sú atypický nábytok vyrábaný na mieru, kde sa kladú vysoké nároky na výrobcu už od fázy návrhu, plánovania a merania,  cez samotnú výrobu skrine až po konečnú montáž skrine. Práve montáž vstavanej skrine je neraz etapa výroby, ktorá zásadne rozhoduje o jeho konečnej estetickej a funkčnej hodnote. Výrobca vstavanú skriňu vyrobí na základe predchádzajúceho zamerania a následne vyšle montážnu partiu na samotnú montáž. Ak vám ide o efektívne využitie vášho priestoru,  odporúča sa jednoznačne vstavaná skriňa od podlahy až po strop. Iba  takto viete ideálne využiť všetok daný priestor a vo väčšine prípadov aj ušetríte. Keďže takáto vstavaná skriňa využíva celkovú výšku daného priestoru, nepotrebuje hornú dosku (v tomto prípade ju nahradzuje strop), tým pádom vami ušetrený materiál má za následok zníženie ceny skrine. Vodiace dverové koľajnice sa  montujú priamo na strop či podlahu. To isté platí aj pri celkovej šírke skrine. Samozrejme, ako bolo uvedené, to ako bude vaša vstavaná skriňa vyzerať záleží len na vás, no pokiaľ vám ide o lacnejšiu alebo cenovo výhodnejšiu variantu vstavanej skrine, odporúča sa aj celkovú šírku skrine prispôsobiť celkovej šírke steny, pokiaľ  je to možné, určite využite už existujúce steny, lebo aj tu  platí zásada "Šetríte materiál, znižujete konečnú cenu ".  Samozrejme veľa záleží od samotného priestoru, čo a ako vám môže poskytnúť či ponúknuť. Preto, pri akomkoľvek vašom váhaní, ako by mala vaša skriňa vyzerať, kde by bolo jej najlepšie umiestnenie, poproste o radu. Pri  osobnej návšteve  zameriavač vám rád a ochotne poradí podľa svojich osobných skúseností,  čo by bolo pre vás aj váš konkrétny priestor tým najideálnejším riešením.